آموزش اتصال به سرور لینوکس

اتصال به سرور از طریق putty
اسفند 22, 1401

در این مقاله به آموزش اتصال به سرور از طریق ssh با استفاده از نرم افزار محبوب putty می‌پردازیم. بعد از تهیه و خرید سرور مجازی با سیستم عامل لینوکس جهت اتصال به سرور نیاز به آی پی و پورت داریم. در این آموزش به نحوه اتصال به سرور مجازی از طریق سیستم عامل‌ ویندوز میپردازیم.

 

ssh چیست؟

ssh یا Secure Shell Protocol یک پروتکل اتصال از راه دور است که به کاربران امکان مدیریت سرور را از راه دور و از طریق شبکه اینترنت را می‌دهد. این سرویس از تکنیک اتصال رمز گذاری شده و امن استفاده می‌کند و اتصال به سرور را بصورت رمزگذاری شده انجام می‌دهد.

 

نحوه اتصال به سرور لینوکس از ویندوز

اتصال به سرور لینوکس از طریق ویندوز با استفاده از چندین نرم افزار امکان پذیر است. نرم افزارهای مختلفی جهت اینکار وجود دارند که شامل : Putty – Bitvise SSH – MobaXterm می‌باشند. در ادامه به آموزش استفاده از نرم افزار putty می‌پردازیم. جهت دانلود نرم افزار ویندوز putty اینجا کلیک کنید. بعد از دانلود نرم افزار putty آن را اجرا کنید.

مطابق تصویر زیر در قسمت Host Name یا IP address آی پی سرور لینوکسی خود را وارد کنید. عدد پورت به صورت پیشفرض ۲۲ می‌باشد. ممکن است سرویس دهنده به دلایل امنیتی این پورت را تغییر داده باشد. در قسمت connection type نوع اتصال را ssh انتخاب کنید و بعد روی open کلیک کنید. اگر برای اولین بار به سرور از این طریق متصل شوید پیغامی مشاهده می‌کنید Accept یا Ok بزنید.

 

اتصال به سرور از طریق putty

 

در پنجره باز شده ابتدا نام کاربری وارد کنید enter بزنید و بعد رمز عبور را وار کنید و enter بزنید. در صورت صحت اطلاعات به سرور متصل می‌شوید. نام کاربری شما معمولا همان یوزر root است.

 

دیدگاهتان را بنویسید