نصب فایروال در لینوکس اوبونتو

نصب فایروال در اوبونتو
فروردین 4, 1402

فایروال یا دیوار آتشین، میتواند بصورت سخت افزاری یا نرم افزاری بر روی سرور فعال شده باشد. در این مقاله به نحوه نصب و کانفیگ تنظیمات فایروال نرم افزاری در ابونتو می‌پردازیم. با استفاده از فایروال می‌توانیم پورت‌های حساس و مورد نظر را مسدود و یا پورت‌های ضروری مورد نیاز خود را باز کنیم.

 

فایروال چیست؟

فایروال یا دیوار آتش، یک نرم‌افزار یا سخت‌افزار است که برای محافظت از شبکه‌های کامپیوتری در برابر حملات و تهدیدات امنیتی استفاده می‌شود. فایروال قادر است ترافیک شبکه را تحلیل کرده و براساس قوانین و تنظیمات مشخص، ترافیک مجاز را اجازه دهد و ترافیک غیر مجاز را مسدود کند. این قوانین می‌توانند شامل اطلاعاتی مانند پروتکل‌های قابل قبول، پورت‌ها، آدرس IP مجاز و دسترسی‌های دیگر به شبکه باشند. هدف از استفاده از فایروال، بهبود امنیت و حفاظت از داده‌ها و اطلاعات در شبکه‌های کامپیوتری است. برای مثال، فایروال می‌تواند جلوی حملاتی را بگیرد که سعی دارند به شبکه شما حمله کنند.

نصب فایروال ‌UFW روی اوبونتو:

جهت نصب فایروال روی لینوکس اوبونتو می‌توانید از دستور زیر استفاده کنید :

sudo apt-get install ufw

نحوه فعال سازی فایروال در اوبونتو:

sudo ufw enable

 

مسدود سازی و فعال سازی پورت خاص در فایروال لینوکس اوبونتو:

 

<sudo ufw deny <port_number

<sudo ufw allow <port_number

 

مسدود سازی و یا مجاز کردن پروتکل خاص مثل TCP / UDP :

<sudo ufw deny <protocol

<sudo ufw allow <protocol

 

بررسی وضعیت فایروال UWF :

sudo ufw status

 

پاسارگاد میزبان با در اختیار داشتن تیم تخصصی و مجرب می‌تواند شما را در امر کانفیگ سرور راهنمایی کند. از این رو جهت بهینه سازی و کانفیگ سرور می‌توانید با تیم پشتیبانی ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید